Prowadzenie działalności, czy należy się bać?

Większość firm oferuje współpracę na zasadzie umowy B2B. Taka forma jest bardziej elastyczna, zapewnia mniej biurokracji i jest bardziej dochodowa dla pracownika. Mimo tego, ktoś kto nigdy nie zajmował się współpracą na tej zasadzie może mieć pewne obawy, związane z urzędem skarbowym, ZUS-em, podatkami, które trzeba “samemu sobie opłacać”. Czy wiąże się to z szeroko pojętym ryzykiem prowadzenia własnej działalności? Czy należy się 3 razy zastanowić przed założeniem firmy? Myślę, że wystarczy raz 🙂

Pracując na etacie spora część naszych zarobków wpada w ręce urzędników. Niektórych to boli, niektórych interesuje tylko to co wpada im miesięcznie na konto. Ale jak dogadać się z pracodawcą aby zaoszczędzić trochę grosza mimo braku podwyżki? Trzeba postawić się z drugiej strony barykady i zwrócić uwagę na to, że pracodawca płacąc nam np. 4000 brutto w rzeczywistości płaci za nas ok. 4800 pln, z czego my otrzymujemy na konto ok. 2800 pln, więc to 2000 pln, które płacimy miesięcznie na nasze kochane państwo.

Negocjując pensje na B2B można śmiało uderzyć z pomysłem aby nasza pensja netto była równa aktualnym realnym kosztom pracodawcy. Wtedy on nic nie straci, a my zyskamy dużo bo z pensji na B2B w wysokości 4800 pln zostanie nam na rękę ok. 3800 pln (bez uwzględnienia kosztów księgowej).

*Kalkulacje uwzględniają, że zakładając działalność wybierzemy “preferencyjną stawkę ZUS” na okres 2 lat oraz podatek liniowy.

Zmiana etatu na B2B może być bardzo dobra, jeżeli naszym głównym zajęciem jest praca, nie mamy dzieci, ani zbytnich zobowiązań finansowych. Dlaczego? Ponieważ koszta utrzymania takiej działalności to głownie ZUS i ew. opłata za księgową. Reszta podatków czyt. PIT i VAT jest zależna od dochodów, więc jeżeli jakimś cudem nic nie zarobimy – nic oprócz ZUS-u i księgowej nie płacimy. Niestety prawnie jesteśmy pozbawieni płatnych urlopów. Jednak niektóre firmy wychodzą temu na przeciw i nawet przy pracy na B2B dają pracownikowi do wykorzystania pulę 20-30 dni w roku. Proste prawda?

W momencie gdy ja zakładałem działalność – mały ZUS – uprawniał mnie do płacenia ok. 400-450 pln miesięcznie – zamiast 1100-1200, przez pierwsze dwa lata. Aktualnie również można skorzystać z tej ulgi, a dodatkowo dla przedsiębiorców czeka również oferta “małego ZUS-u” opisana w tym artykule.

Zakładając działalność będziemy musieli wybrać opcje opodatkowania. Dla świata IT zalecam podatek liniowy – stałe 19% bez względu na dochód, jaki osiągniecie. Zasady ogólne nakładają stawkę 18% do progu bodajże ok. 85000 pln dochodu. Ale raczej nikt nie chciałby wejść w drugi próg podatkowy, a nigdy nie wiecie jakie “zlecenie” może nagle spaść z nieba 🙂

Kiedy to się opłaca?

Potencjalnie zainteresowany założeniem “firmy” 😀

Ogólnie zakładanie własnej działalności opłaca się jeżeli uda wam się wynegocjować wynagrodzenie ok. 4000 netto miesięcznie na fakturze. Polecam kalkulator dostępny tutaj. Przy większych kwotach oczywiście różnice będą o wiele większe. Dodatkowo należy pamiętać, że podatek dochodowy można znacznie zmniejszyć wrzucając w koszta rzeczy, które są nam niezbędne do wykonywania pracy, takie jak telefon/komputer i szeroko pojęty sprzęt IT wykorzystywany w wykonywanych zleceniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *