Koszta na działalności gospodarczej

Wiele razy pewnie słyszeliście jak ktoś wspomina o tym, że koszta na własnej działalności gospodarczej są mega istotne i potrzebne. W praktyce żeby sprawnie zarządzać swoją jednoosobową działalnością należy wpierw wiedzieć co to jest i jak to działa?

Podatki

Jak wspominałem w poprzednich wpisach rejestrując działalność jesteśmy zobligowani do płacenia tzw. podatków. Głównie za to, że zarabiamy i staramy się czegoś dorobić. Trzeba zauważyć, że VAT płacimy wszyscy. Nie tylko przedsiębiorcy, wszystko dlatego, że jest on DOLICZONY do usługi lub produktu. Właśnie dlatego można spotkać się z określeniami kwot netto/brutto.

Netto – kwota bez VATu
Brutto – kwota z VATem

Dbanie o stały poziom kosztów lub manipulacje nimi są częścią pracy każdego przedsiębiorcy. I nie mam tu na myśli nielegalnych manipulacji, gdzie ktoś uznaje za koszt fakturę, która nie ma nic wspólnego z wykonywaną działalnością lub realnie nie istnieje. Należy pamiętać, że US to nasz bezpośredni przełożony, który może nas zrobić jak chce i kiedy chce. Jeżeli coś mu się nie spodoba każe nam zwrócić podatek odjęty w kosztach wraz z odsetkami (w najlepszym przypadku). Dopiero gdy uregulujemy należność, będziemy mogli zacząć się tłumaczyć. Z nimi się poprostu nie wygra i lepiej nawet nie podejmować gry. Należy płacić ściśle tyle ile się należy co wcale nie znaczy, że nie należy korzystać z możliwości wliczania faktur w koszta. Jeżeli pracujemy w branży IT, to wszelkie wydatki na sprzęt są jak najbardziej OK. Tak samo jeżeli wynajmujemy kogoś aby wykonał dla nas jakąś pracę (podwykonawcę) – wtedy też wszystko jest cacy, jednak należy pamiętać, aby wszystko było ładnie udokumentowane.

Konsekwencje niepłacenia podatków

W momencie gdy nie zapłacicie podatków w terminie konsekwencje są zależne od podatku i jego wysokości.

PIT – realnie państwo nie wie ile PITu powinieneś zapłacić, jest on rozliczany na koniec roku, oczywiście istnieje obowiązek płacenia zaliczek, ale faktyczne rozliczenie następuje na koniec roku i można spokojnie zapłacić raz do roku, jednak należy liczyć się z tym, że kwota może być bardzo konkretna. W takim przypadku zostaniemy obciążeni odsetkami ustawowymi, jednak są one na tyle korzystne, że jeżeli macie do wyboru pożyczyć trochę grosza z banku, a odłożyć płatność PITu – druga opcja wychodzi korzystniej 🙂 US to najniżej oprocentowany bank dla przedsiębiorców 😀

VAT – tu sprawa się komplikuje, co miesiąc księgowa będzie składać deklaracje JPKVAT, więc US od razu będzie domagać się swoich pieniędzy. Pewnie ma to związek z wyłudzeniami i uszczelnieniem systemu. W praktyce jeżeli nie zapłacicie w terminie po kilku dniach (ok. 5 dni) roboczych dostaniecie ostateczne wezwanie do zapłaty z terminem 3 dni na uregulowanie zaległości. Więc ten podatek należy płacić, nawet jeżeli nie posiadacie na niego środków na koncie 🙂

Podsumowując

W koszta nie wliczymy niestety jedzenia ani alkoholu czy papierosów. Nawet jak prowadząc jednoosobową działalność nasza jedyna osoba w firmie pali papierosy i jest jej to potrzebne do pracy 🙂

W praktyce dbanie o koszta to umiejętność logicznego myślenia podczas zakupów. Chcemy kupić sobie nowy telefon? Weźmy fakturę! Wrzucimy w koszta! Nowy komputer? Monitor? Myszkę? Przedłużacz? Lampkę na biurko? A może na sufit? Należy wziąć pod uwagę, że jeżeli mamy zaznaczoną pracę w terenie i nie mamy wyznaczonej przestrzeni na “biuro” to w koszta nie wrzucimy wyposażenia biura ani środków transportu.

Zapewne rozliczać was będzie księgowa i to jej powinniście pozostawić ostateczną decyzje do tego czy coś w koszta możecie wrzucić czy nie. Zawsze możecie brać faktury za wszystko i dopiero przy księgowej wrzucać w koszta lub nie.

Dobrze jest się też zastanowić jakie codzienne/comiesięczne wydatki które ponosicie są defacto na potrzeby waszej działalności potrzebne. W takim wypadku zwiększycie realny dochód z działalności utrzymując taki sam poziom swoich wydatków miesięcznych.

To tyle słowem wstępu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *